4.10 İlan Verme Kuralları Nelerdir? Needion-290

4. İlan İşlemleri  

İlan Verme Kuralları – Tüketim;

 1. "Yasaklı Ürünler Listesi”nde yer alan ürünlerle ilgili ilan verilemez.
 2. İlan başlığı içerisinde sadece ilgili Tüketim ile ilgili bilgiler olmalıdır. İlan başlığı içerisinde firmaya / tüzel kişiye ait olan link / site adresi bulunmamalıdır.
 3. İlanlarda kullanılan fotoğraflar yayınlanan kategoriye ait olmalıdır. Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma logoları, farklı web sitelerinin link ya da isimleri, ürüne/hizmete ait fotoğraf yerine kampanya yazıları vb. görselleri yer almamalıdır. Eklenen fotoğraflar jpg, png uzantısı olmalıdır. İlanlara en fazla 10 fotoğraf eklenebilir.
 4. Sistem içerisindeki farklı bir kullanıcının ilanının fotoğrafı / fotoğrafları kullanılmamalıdır.
 5. Yayınlanmak istenen ilanlarda kullanılan fotoğraflar kişiye veya kuruma ait olmalıdır.
 6. İlan girişlerinde belirtilen kriterlerde (teslim süresi, model vb.) doğru bilgiler yer almalıdır. Satıcılar satışa çıkardıkları ürünlerinin kullanılmamış veya 2. el olduğuna dair bilgiyi doğru ve tüketicilerin görebileceği şekilde ürün/hizmet açıklamasına yazmalıdır.
 7. Needion.com’ da tüketim kategorisine ait bir ürün/hizmet için sadece bir ilan verilebilir. Kullanıcılar Needion.com’ da Mağaza açtıkları kategorinin altına ilan açabilirler. Bir Mağaza altında, birden fazla ilan açılabilir. Bir Mağaza altına farklı bir kategoriden ilan açılmasına izin verilmemektedir.
 8. Farklı renk, model veya boyuta sahip aynı ürün için “Çoklu Ürün Ekle” butonu kullanılarak tek bir ilan yayınlanabilir. Aynı ürüne/hizmete ait farklı özellikteki kriterler için farklı fiyatlar tek bir ilan içerisine yazılabilir.
 9. Aynı mağaza içerisinde farklı ürünlere/hizmetlere ait ilanlar tek bir ilanda birleştirilemez.
 10. Needion Güvenli Ödeme ilanlarının açıklamalarında, “kapıda ödeme” vb. şeklinde bir açıklama yer almamalıdır.
 11. Satılan / kiralanan ilanlar yayından kaldırılmalıdır.
 12. Esnaf ve Tacir Olan Satıcıların Bulundurması Zorunlu Bilgiler: Ticaret Unvanı veya işletme adı veya marka adı bilgilerinden bir tanesi fatura e  bilgilerinizde kayıtlı olmalıdır. Ancak, Needion.com'daki mağaza veya kullanıcı isminiz aynı zamanda Needion.com'daki işletme adınız olduğundan bu yükümlülüğü yerine getirmek için farklı bir işlem yapmanız gerekmez. Kayıtlı Elektronik Posta(KEP) adresiniz fatura bilgilerinizde kayıtlı olmalıdır. Kayıtlı Elektronik Posta adresinin ne olduğu ve KEP adresi alabileceğiniz hizmet sağlayıcılar hakkında bilgiye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun web sitesinden (www.btk.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/KEP-GENEL) ulaşabilirsiniz. Bu bilgi Needion.com'da profil sayfanızda görüntülenecektir.Esnafsanız vergi kimlik numaranız, tacirseniz MERSİS numaranız fatura bilgilerinizde kayıtlı olmalıdır. Vergi Numaranızı vergi levhanızdan veya bağlı olduğunuz vergi dairesinden öğrenebilirsiniz. MERSİS numaranızı bu adresten ya da bağlı bulunduğunuz ticaret sicil müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Bu bilgi Needion.com'da profil sayfanızda görüntülenecektir.  Adres ve Onaylı Telefon Numaranızın Needion.com'da Bulunduğuna Dair Bilgi: Bu bilgi Needion.com'daki adres ve cep telefonu bilgilerinizi doldurup cep telefonu numaranızı onaylattığınızda profilinize otomatik olarak yerleştirilecektir.
 13. Bireysel Satıcıların Bulundurması Zorunlu Bilgiler: Adınız ve soyadınız, İkamet ettiğiniz şehir, Adres ve onaylı telefon numaranızın Needion'da bulunduğuna dair bilgi.Bu bilgi Needion'daki adres ve cep telefonu bilgilerinizi doldurup cep telefonu numaranızı onaylattığınızda profilinize otomatik olarak yerleştirilecektir.
 14. İlan verme aşamasında, ilana ait needion.com tarafından belirlenmiş bazı kriterler için girilen bilgiler ilan veren tarafından sonradan değiştirilemez, ilan veren bu konuda itirazda bulunmayacağını peşinen kabul etmektedir. Needion.com hangi kriterlere ait bilgilerin değiştirilemeyeceğini belirleme, belirlediği kriterlerde zaman içinde değişiklik yapma ve değişiklik yapma tarihi itibariyle belirlediği kriterleri tüm ilanlara uygulama hakkını saklı tutmaktadır.
 15. İlan açıklamalarında Tüketim’e ait olan web sayfası linki, kişisel internet sitesi, bu hizmetin bağlı olduğu internet sitesi, mail adresi, firma iletişim bilgileri yer almamalıdır. Bu bilgileri alıcılar tarafından ihtiyaç duyulduğunda Mağaza sayfasından alınabilir. İlan açıklamaları açık ve anlaşılır bir dil ile girilmelidir. Eksik bilgilerin olması durumunda ilan yayından kaldırılmaz.
 16. Tüketim kategorisi altında açılan ilanlar 24 saat içerisinde sınırsız güncelleme hakkına sahiptir. 24 saat geçtikten sonra ilan bir kez silinirse, bir daha girilemez. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcıların üyelikleri silinebilir, mağazaları kapatılabilir veya ilanları siteden kaldırılabilir. Fiyat değişikliği sınırsız yapılabilmektedir. Eski ilanın bilgilerini değiştirmeden girmek isteyen müşteriler ‘Yayını Başlat ‘ seçeneği ile ilanlarını tekrar yayınlayabilirler.

Tüketim-Petshop;

 1. İlan verebilmek için Hayvanları Koruma Kanunu ve Kara Avcılığı Kanunu ile belirlenen şart ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.
 2. Bireysel üyeler kedi, köpek, vb. kategorisinde ücret belirterek ilan girişi yapamazlar.
 3. Kurumsal üyeler kedi, köpek, vb. kategorisine kesinlikle ilan girişi yapamazlar.
 4. Yayınlanmak istenen ilanlarda kullanılan fotoğraflar ve videolar ilan konusu hayvana ait olmalıdır.
 5. Aynı cinste, cinsiyette ve yaştaki evcil hayvanlarda erkek, dişi için çoklu ürün ekle özelliği kullanılabilir.
 6. Ücretsiz olarak ilan girişi yapılarak aşı ve bakım masrafı istenilmemesi gerekmektedir.
 7. İlan başlığı veya açıklamasında “alınır”, “aranıyor” vb. ibarelere yer verilemez.

İlan Verme Kuralları – Hizmet;

 1. "Yasaklı Ürünler Listesinde yer alan ürünlerle ilgili ilan verilemez.
 2. İlan başlığı içerisinde sadece ilgili Hizmet ile ilgili bilgiler olmalıdır. İlan başlığı içerisinde firmaya / tüzel kişiye ait olan link / site adresi bulunmamalıdır.
 3. İlanlarda kullanılan fotoğraflar, yayınlanan kategoriye ait olmalıdır. Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma logoları, farklı web sitelerinin link ya da isimleri, hizmete/ürüne ait fotoğraf yerine kampanya yazıları vb. görselleri yer almamalıdır. Eklenen fotoğraflar jpg, png uzantısı olmalıdır. İlanlara en fazla 10 fotoğraf eklenebilir.
 4. Sistem içerisindeki farklı bir kullanıcının ilanının fotoğrafı / fotoğrafları kullanılmamalıdır.
 5. Yayınlanmak istenen ilanlarda kullanılan fotoğraflar kişiye ait olmalıdır.
 6. İlan girişlerinde belirtilen kriterlerde (model, teslimat tarihi vb.) doğru bilgiler yer almalıdır. Satıcılar satışa çıkardıkları hizmetlerinin/ürünlerinin kullanılmamış veya 2. el olduğuna dair bilgiyi doğru ve tüketicilerin görebileceği şekilde hizmet/ürün açıklamasına yazmalıdır.
 7. İlan açıklamalarında Hizmet’ e ait olan web sayfası linki, kişisel internet sitesi, Hizmetin bağlı olduğu internet sitesi, mail adresi, firma iletişim bilgileri yer almamalıdır. Bu bilgileri alıcılar tarafından ihtiyaç duyulduğunda Mağaza sayfasından alınabilir. İlan açıklamaları açık ve anlaşılır bir dil ile girilmelidir. Eksik bilgilerin olması durumunda ilan yayından kaldırılmaz. Farklı bilgilerin ilan açıklamasına girilmesi durumunda, bu bilgilerin kategori içeriğine uyumluluğu, Needion ekipleri tarafından incelenecek ve uygun olması durumunda onaylanacaktır.
 8. Needion.com’ da Hizmet kategorisine ait bir hizmet/ürün için sadece bir ilan verilebilir. Kullanıcılar Needion.com’ da Mağaza açtıkları kategorinin altına ilan açabilirler. Bir Mağaza altında, birden fazla ilan açabilirler. Bir Mağaza altına farklı bir kategoriden ilan açılmasına izin verilmemektedir.
 9. İlan verme aşamasında, ilana ait needion.com tarafından belirlenmiş bazı kriterler için girilen bilgiler ilan veren tarafından sonradan değiştirilemez, ilan veren bu konuda itirazda bulunmayacağını peşinen kabul etmektedir. Needion.com hangi kriterlere ait bilgilerin değiştirilemeyeceğini belirleme, belirlediği kriterlerde zaman içinde değişiklik yapma ve değişiklik yapma tarihi itibariyle belirlediği kriterleri tüm ilanlara uygulama hakkını saklı tutmaktadır.
 10. Hizmet Kategorisi altında açılan ilanlar 24 saat içerisinde sınırsız güncelleme hakkına sahiptir. 24 saat geçtikten sonra ilan bir kez silinirse, bir daha girilemez. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcıların üyelikleri silinebilir, mağazaları kapatılabilir veya ilanları siteden kaldırılabilir. Fiyat değişikliği sınırsız yapılabilmektedir. Eski ilanın bilgilerini değiştirmeden girmek isteyen müşteriler ‘Yayını Başlat ‘ seçeneği ile ilanlarını tekrar yayınlayabilirler.

İlan Verme Kuralları – Vasıta;

 1. İlan başlığı içerisinde sadece ilgili Vasıta ile ilgili bilgiler olmalıdır. İlan başlığı içerisinde firmaya / tüzel kişiye ait olan link / site adresi bulunmamalıdır.
 2. İlanlarda kullanılan fotoğraflar, satılan / kiralanan araca / ürüne ait olmalıdır. Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma logoları, farklı web sitelerinin link ya da isimleri, ürüne ait fotoğraf yerine kampanya yazıları vb. görselleri yer almamalıdır. Eklenen fotoğraflar jpg, png uzantısı olmalıdır. İlanlara en fazla 10 fotoğraf eklenebilir.
 3. İlan girişlerinde belirtilen kriterlerde (km, model v.b.) doğru bilgiler yer almalıdır.
 4. needion.com’da bir araca / ürüne ait sadece bir ilan verilebilir.
 5. Aynı marka ve modele ait farklı araçlar / ürünler için ayrı ilan girişi yapılması gerekmektedir.
 6. Her bir ilan için farklı resimler kullanılmalıdır, aynı resim ikinci bir ilanda kullanılamaz.
 7. Satılan / kiralanan ilanlar yayından kaldırılmalıdır.
 8. Vasıta Kategorisi altında açılan ilanlar 24 saat içerisinde sınırsız güncelleme hakkına sahiptir. 24 saat geçtikten sonra ilan bir kez silinirse, bir daha girilemez. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcıların üyelikleri silinebilir, mağazaları kapatılabilir veya ilanları siteden kaldırılabilir. Fiyat değişikliği sınırsız yapılabilmektedir. Eski ilan bilgilerini değiştirmeden girmek isteyen müşteriler “Yayını Başlat” seçeneği ile ilanlarını tekrar yayınlayabilirler.
 9. İlan açıklamalarında Vasıta’ya ait olan web sayfası linki, kişisel internet sitesi, hizmetin bağlı olduğu internet sitesi, mail adresi, firma iletişim bilgileri yer almamalıdır. Bu bilgileri alıcılar tarafından ihtiyaç duyulduğunda Mağaza sayfasından alınabilir. İlan açıklamaları açık ve anlaşılır bir dil ile girilmelidir. Eksik bilgilerin olması durumunda ilan yayından kaldırılmaz. Farklı bilgilerin ilan açıklamasına girilmesi durumunda, bu bilgilerin kategori içeriğine uyumluluğu, Needion ekipleri tarafından incelenecek ve uygun olması durumunda onaylanacaktır.
 10. 13 Eylül 2018 tarihli "Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkında 32 sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar “da, 6 Ekim 2018 tarihli “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ ”de ve 16 Kasım 2018 tarihli ve 30597 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’de belirtilen sözleşme tiplerine dair kategorilerdeki ilanların fiyat bilgilerinin Türk Lirası olarak girilmesi gerekmektedir.

İlan Verme Kuralları – Emlak;

 1. İlan başlığı içerisinde sadece ilgili Emlak ile ilgili bilgiler olmalıdır. İlan başlığı içerisinde firmaya / tüzel kişiye ait olan link / site adresi bulunmamalıdır.
 2. İlanlarda kullanılan fotoğraflar, satılan / kiralanan / ürüne ait olmalıdır. Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma logoları, farklı web sitelerinin link ya da isimleri, ürüne ait fotoğraf yerine kampanya yazıları vb. görselleri yer almamalıdır. Eklenen fotoğraflar jpg, png uzantısı olmalıdır. İlanlara en fazla 10 fotoğraf eklenebilir.
 3. İlan girişlerinde belirtilen kriterlerde (metrekare, oda sayısı, bulunduğu kat, vb.) doğru bilgiler yer almalıdır.
 4. Her bir ilan için farklı resimler kullanılmalıdır, aynı konumda dahi olsa aynı resim ikinci bir ilanda kullanılmamalıdır.
 5. Aynı sitede veya blokta bulunan ve aynı özellikleri taşıyan gayrimenkuller için ayrı ilan girişi yapılmaması, tek bir ilan verilmesi ve bu ilanın açıklamasında aynı konumda farklı dairelerin de olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Aynı özellikte ikinci ilan girişi mükerrer (aynı kayıt) sayılmaktadır.
 6. Satılık veya kiralık gayrimenkuller için temsili fiyat verilmemelidir. Kredi veya kooperatif borcu olan dairelerde fiyat olarak kooperatif kalan borcu veya bankaya ödenecek tutarın toplanarak fiyatın girilmesi gerekmektedir.
 7. Emlak ilan girişleri mutlaka mal sahibi tarafından veya mal sahibinin onayı alınarak yapılmalıdır.
 8. Satılan / kiralanan ilanlar yayından kaldırılmalıdır.
 9. Needion.com’ da bir gayrimenkule ait sadece bir ilan verilebilir. Kullanıcılar Needion.com’ da Mağaza açtıkları kategorinin altına ilan açabilirler. Bir Mağaza altında, birden fazla ilan açabilirler. Bir Mağaza altına farklı bir kategoriden ilan açılmasına izin verilmemektedir.
 10. Emlak Mağazası altında açılan ilanlar 24 saat içerisinde sınırsız güncelleme hakkına sahiptir. 24 saat geçtikten sonra İlan bir kez silinirse, bir daha girilemez. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcıların üyelikleri silinebilir, mağazaları kapatılabilir veya ilanları siteden kaldırılabilir. Fiyat değişikliği sınırsız yapılabilmektedir. Eski ilanın bilgilerini değiştirmeden girmek isteyen müşteriler ‘Yayını Başlat ‘ seçeneği ile ilanlarını tekrar yayınlayabilirler.
 11. İlan açıklamalarında Emlak’a ait olan web sayfası linki, kişisel internet sitesi, bu hizmetin bağlı olduğu internet sitesi, mail adresi, firma iletişim bilgileri yer almamalıdır. Bu bilgileri alıcılar tarafından ihtiyaç duyulduğunda Mağaza sayfasından alınabilir. İlan açıklamaları açık ve anlaşılır bir dil ile girilmelidir. Eksik bilgilerin olması durumunda ilan yayından kaldırılmaz. Farklı bilgilerin ilan açıklamasına girilmesi durumunda, bu bilgilerin kategori içeriğine uyumluluğu, Needion ekipleri tarafından incelenecek ve uygun olması durumunda onaylanacaktır.
 12. Günlük Kiralık İlan yayınlayanlar; 22/11/2016 tarihli Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen yeni düzenlemelere, yasal mevzuata ve Portal’daki İlan Yayınlama Kurallarına uygun hareket etmekle yükümlüdür. Yasal yükümlülüklerini yerine getirmeden günlük kiralık ilan yayınlayanlar hakkında uygulanacak cezalardan münhasıran Günlük Kiralık İlan Veren sorumlu olacaktır.
 13. 13 Eylül 2018 tarihli "Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkında 32 sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar “da, 6 Ekim 2018 tarihli “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ ”de ve 16 Kasım 2018 tarihli ve 30597 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’de belirtilen sözleşme tiplerine dair kategorilerdeki ilanların fiyat bilgilerinin Türk Lirası olarak girilmesi gerekmektedir.

İlan Verme Kuralları – Aktivite;

 1. İlan başlığı içerisinde sadece ilgili Aktivite konusu veya Aktivite işletmesi ile ilgili bilgiler olmalıdır. İlan başlığı içerisinde firmaya / tüzel kişiye ait olan link / site adresi bulunmamalıdır.
 2. Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma logoları veya farklı web sitelerinin link ya da isimleri yer almamalıdır. Eklenen fotoğraf jpg,png uzantısı olmalıdır. İlanlara en fazla 10 fotoğraf eklenebilir.
 3. İlana ait aktivite detay, bilet bilgisi, bilete dâhil olan hizmet bilgileri, biletin aktif olduğu zaman aralığı ve ihtiyaç duyulan benzer bilgiler ilan açıklamalarında yer almalıdır.
 4. Needion.com’ da bir aktiviteye ait sadece bir ilan verilebilir. Kullanıcılar Needion.com’ da Mağaza açtıkları kategorinin altına ilan açabilirler. Bir Mağaza altında, birden fazla ilan açabilirler. Bir Mağaza altına farklı bir kategoriden ilan açılmasına izin verilmemektedir.
 5. Aktivite Mağazası altında açılan ilanlar 24 saat içerisinde sınırsız güncelleme hakkına sahiptir. 24 saat geçtikten sonra İlan bir kez silinirse, bir daha girilemez. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcıların üyelikleri silinebilir, mağazaları kapatılabilir veya ilanları siteden kaldırılabilir. Fiyat değişikliği sınırsız yapılabilmektedir. Eski ilanın bilgilerini değiştirmeden girmek isteyen müşteriler ‘Yayını Başlat ‘ seçeneği ile ilanlarını tekrar yayınlayabilirler.
 6. İlan açıklamalarında Aktivite’ ye ait olan web sayfası linki, kişisel internet sitesi, bu hizmetin bağlı olduğu internet sitesi, mail adresi, firma iletişim bilgileri yer almamalıdır. Bu bilgileri alıcılar tarafından ihtiyaç duyulduğunda Mağaza sayfasından alınabilir. İlan açıklamaları açık ve anlaşılır bir dil ile girilmelidir. Eksik bilgilerin olması durumunda ilan yayından kaldırılmaz. Farklı bilgilerin ilan açıklamasına girilmesi durumunda, bu bilgilerin kategori içeriğine uyumluluğu, Needion ekipleri tarafından incelenecek ve uygun olması durumunda onaylanacaktır.

İlan Verme Kuralları – Ulaşım;

 1. İlan başlığı içerisinde sadece ilgili Ulaşım araçları ile ilgili bilgiler olmalıdır. İlan başlığı içerisinde firmaya / tüzel kişiye ait olan link / site adresi bulunmamalıdır.
 2. Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma reklamı, firma logosu veya farklı web sitelerinin link ya da isimleri yer almamalıdır. Eklenen fotoğraflar jpg, png uzantısı olmalıdır. İlanlara en fazla 10 fotoğraf eklenebilir.
 3. Taksi durağı bilgileri, Otobüs şirketi bilgileri, sefer saatleri ve benzeri ihtiyaç duyulan bilgiler ilan açıklamalarında yer almalıdır.
 4. Needion.com’ da bir konaklamaya ait sadece bir ilan verilebilir. Kullanıcılar Needion.com’ da Mağaza açtıkları kategorinin altına ilan açabilirler. Bir Mağaza altında, birden fazla ilan açabilirler. Bir Mağaza altına farklı bir kategoriden ilan açılmasına izin verilmemektedir.
 5. Ulaşım Mağazası altında açılan ilanlar 24 saat içerisinde sınırsız güncelleme hakkına sahiptir. 24 saat geçtikten sonra İlan bir kez silinirse, bir daha girilemez. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcıların üyelikleri silinebilir, mağazaları kapatılabilir veya ilanları siteden kaldırılabilir. Fiyat değişikliği sınırsız yapılabilmektedir. Eski ilan bilgilerini değiştirmeden girmek isteyen müşteriler “Yayını Başlat” seçeneği ile ilanlarını tekrar yayınlayabilirler.
 6. İlan açıklamalarında Ulaşım’a ait olan web sayfası linki, kişisel internet sitesi, bu hizmetin bağlı olduğu internet sitesi, mail adresi, firma iletişim bilgileri yer almamalıdır. Bu bilgileri alıcılar tarafından ihtiyaç duyulduğunda Mağaza sayfasından alınabilir. İlan açıklamaları açık ve anlaşılır bir dil ile girilmelidir. Eksik bilgilerin olması durumunda ilan yayından kaldırılmaz. Farklı bilgilerin ilan açıklamasına girilmesi durumunda, bu bilgilerin kategori içeriğine uyumluluğu, Needion ekipleri tarafından incelenecek ve uygun olması durumunda onaylanacaktır.

İlan Verme Kuralları – Konaklama;

 1. İlan başlığı içerisinde sadece ilgili işletme ile ilgili bilgiler olmalıdır. İlan başlığı içerisinde firmaya / tüzel kişiye ait olan link / site adresi bulunmamalıdır.
 2. Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma logoları veya farklı web sitelerinin link ya da isimleri yer almamalıdır. Eklenen fotoğraflar jpg, png uzantısı olmalıdır. İlanlara en fazla 10 fotoğraf eklenebilir.
 3. Otele / Pansiyona veya ilgili kuruma ait oda bilgileri, aksesuarları, aksesuarların kullanım şartları, Denize olan uzaklığı, Yetişkin ve çocuk sayılarına göre oda tipleri, havuz sayıları ve tipleri, restoran sayıları ve tipleri, tarihe göre doluluk ve müsaitlik durumu ilan açıklamalarında açık ve anlaşılır bir dil ile girilmelidir. Eksik bilgilerin olması durumunda ilan yayından kaldırılmaz. Farklı bilgilerin ilan açıklamasına girilmesi durumunda, bu bilgilerin kategori içeriğine uyumluluğu, Needion ekipleri tarafından incelenecek ve uygun olması durumunda onaylanacaktır.
 4. Needion.com’ da bir konaklamaya ait sadece bir ilan verilebilir. Kullanıcılar Needion.com’ da Mağaza açtıkları kategorinin altına ilan açabilirler. Bir Mağaza altında, birden fazla ilan açabilirler. Bir Mağaza altına farklı bir kategoriden ilan açılmasına izin verilmemektedir.
 5. Konaklama Mağazası altında açılacak Otel, Pansiyon, Günlük Ev, İkram tipleri, kahvaltı dâhil, Pansiyon Tipi, Her şey Dâhil, Kendinden mutfak bilgileri doğru girilmelidir.
 6. Konaklama Mağazası altında açılan ilanlar 24 saat içerisinde sınırsız güncelleme hakkına sahiptir. 24 saat geçtikten sonra İlan bir kez silinirse, bir daha girilemez. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcıların üyelikleri silinebilir, mağazaları kapatılabilir veya ilanları siteden kaldırılabilir. Fiyat değişikliği sınırsız yapılabilmektedir. Eski ilanın bilgilerini değiştirmeden girmek isteyen müşteriler “ Yayını Başlat” seçeneği ile ilanlarını tekrar yayınlayabilirler.
 7. Eksik bilgilerin olması durumunda ilan yayından kaldırılmaz. Farklı bilgilerin ilan açıklamasına girilmesi durumunda, bu bilgilerin kategori içeriğine uyumluluğu, Needion ekipleri tarafından incelenecek ve uygun olması durumunda onaylanacaktır.
 8. İlan açıklamalarında Konaklama’ya ait olan web sayfası linki, kişisel internet sitesi, bu hizmetin bağlı olduğu internet sitesi, mail adresi, firma iletişim bilgileri yer almamalıdır. Bu bilgileri alıcılar tarafından ihtiyaç duyulduğunda Mağaza sayfasından alınabilir. İlan açıklamaları açık ve anlaşılır bir dil ile girilmelidir.
 9. Günlük Kiralık İlan yayınlayanlar; 22/11/2016 tarihli Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen yeni düzenlemelere, yasal mevzuata ve Portal’daki İlan Yayınlama Kurallarına uygun hareket etmekle yükümlüdür. Yasal yükümlülüklerini yerine getirmeden günlük kiralık ilan yayınlayanlar hakkında uygulanacak cezalardan münhasıran Günlük Kiralık İlan Veren sorumlu olacaktır.

İlan Verme Kuralları – Eşya;

 1. "Yasaklı Ürünler Listesinde yer alan ürünlerle ilgili ilan verilemez.
 2. İlan başlığı içerisinde sadece ilgili işletme ile ilgili bilgiler olmalıdır. İlan başlığı içerisinde firmaya / tüzel kişiye ait olan link / site adresi bulunmamalıdır.
 3. İlan girişlerinde belirtilen kriterlerde (model,renk v.b.) doğru bilgiler yer almalıdır.
 4. Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma logoları veya farklı web sitelerinin link ya da isimleri yer almamalıdır. Eklenen fotoğraflar jpg,png uzantısı olmalıdır. İlanlara en fazla 10 fotoğraf eklenebilir.
 5. Her farklı renk, model veya boyuta sahip aynı ürün için “Çoklu Ürün Ekle” butonu kullanılarak tek bir ilan yayınlanabilir.
 6. Aynı mağaza içerisinde farklı ürünlere/hizmetlere ait ilanlar tek bir ilanda birleştirilemez.
 7. Ürüne/hizmete ait fiyat, stok benzeri kriterlerin yönetiminin tamamı, ilanı veren satıcıya aittir. Belirtilen teslimat koşulları ve bilgileri doğru olmalıdır. İptal ve iade koşulları ile ilgili bilgiler Profilim > Destek > Yardım Merkezi alanından da alıcılara iletilebilir.
 8. Needion Güvenli Ödeme ilanlarının açıklamalarında “kapıda ödeme”vb. şeklinde açıklamalar yer almamalıdır.
 9. Sistem içerisindeki farklı bir kullanıcının ilanının fotoğrafı / fotoğrafları kullanılmamalıdır.
 10. Satılan / kiralanan ilanlar yayından kaldırılmalıdır.
 11. Needion.com’ da bir ait sadece bir ilan verilebilir. Kullanıcılar Needion.com’ da Mağaza açtıkları kategorinin altına ilan açabilirler. Bir Mağaza altında, birden fazla ilan açabilirler. Bir Mağaza altına farklı bir kategoriden ilan açılmasına izin verilmemektedir.
 12. Eşya Mağazası altında açılan ilanlar 24 saat içerisinde sınırsız güncelleme hakkına sahiptir. 24 saat geçtikten sonra İlan bir kez silinirse, bir daha girilemez. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcıların üyelikleri silinebilir, mağazaları kapatılabilir veya ilanları siteden kaldırılabilir. Fiyat değişikliği sınırsız yapılabilmektedir. Eski ilanın bilgilerini değiştirmeden girmek isteyen müşteriler ‘Yayını Başlat ‘ seçeneği ile ilanlarını tekrar yayınlayabilirler.
 13. Eksik bilgilerin olması durumunda ilan yayından kaldırılmaz. Farklı bilgilerin ilan açıklamasına girilmesi durumunda, bu bilgilerin kategori içeriğine uyumluluğu, Needion ekipleri tarafından incelenecek ve uygun olması durumunda onaylanacaktır.
 14. 13 Eylül 2018 tarihli "Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkında 32 sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar"da, 6 Ekim 2018 tarihli “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ”de ve 16 Kasım 2018 tarihli ve 30597 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’de belirtilen sözleşme tiplerine dair kategorilerdeki ilanların fiyat bilgilerinin Türk Lirası olarak girilmesi gerekmektedir.
 
 
 

Benzer makaleler

 

Tags