4.2 İlan Verme Adımları Nelerdir? Needion-282

4. İlan İşlemleri  

Doğru Kategoriyi Belirleme         

Needion.com içinde 8 ana kategori bulunmaktadır. Bu kategoriler alt kategorilere ayrılmaktadır. İlanınızı uygun mağaza ve alt kategorilere yerleştirmek, alıcıların sizi bulma şansını yükseltecektir. Mağaza ve ilan oluşturmak için ilk adım, doğru kategori belirleme aşamasıdır. Sadece mağaza seçiminin değil, onun altında oluşturulacak ilan alt kategorilerin seçimini doğru yapabilmek önemlidir.                                                                                                                                         

Etkileyici Bir Başlık Oluşturma                                                                                                                          

E- ticaret sitelerinde ilan yayınlamak kadar etkileyici ilan başlıkları da büyük önem taşır. Satıcıların belirledikleri ilan başlığı alıcıların ilana erişiminde kolaylık sağlaması ve oluşabilecek tüm önyargıları önlemek amacıyla çok önemlidir. İlan başlığında satılan ürünü/hizmeti anlatan ad, marka, model gibi tanımlamaları kısa olarak ve net bir şekilde yazmalısınız.  Örneğin; “ Lenovo Intel Core i7 4510U 8GB Dizüstü Bilgisayar “ uygun bir ilan başlığı olarak verilebilir. Buna rağmen “Lenova, az kullanılmış temiz dizüstü “ gibi bir başlık hem ürünü/hizmeti tanımlamada hem de ciddi alıcıların ilgisini çekmede yetersiz kalacağından uygun değildir.

Detaylı Bir Açıklama Yazısı Yazmak                                                                                              

Açıklamalar bölümünde ürüne/hizmete dair tüm detaylar eksiksiz ve net ifadelerle yazmalıdır. Ürüne/hizmete ait kusurlar veya defolar ve varsa hasar ve yıpranmalar belirtilmelidir. Bu sayede açılan ilanlarınıza genel ve ticari anlamda güven artacaktır. Ürün/hizmet açıklamalarını ne kadar geniş tutarsanız, alıcıların soru işaretlerini de o kadar azaltmış olursunuz. İlanı sisteme girerken, doldurulacak formunda sorulan sorulara eksiksiz ve doğru yanıt verilmeli, yapılacak işle ilgili açıklama kısmında detay bilgi verilmelidir. İlan yükleme formu doldurulurken yükleyeceğiniz fotoğraflar jpg, gif veya png formatında olmalı. 
Aynı zamanda alıcıların işin detayları ile ilgili sordukları soruların zamanında ve eksiksiz cevaplanması ilanının daha kaliteli olmasına yardımcı olacaktır.

Uygun Fiyat Belirleme                                                                                                                           

Alıcılar Needion.com üzerinden ürünlerini/hizmetlerini diledikleri fiyata satabilir. Satıcı istediği fiyatı koyarken, alıcı da kendi bütçesine en uygun fiyatı olan ürünü/hizmeti seçmekte ve satın almakta özgürdür.   Satıcıların yayınlayacakları ilandaki fiyat kararsızlığını ortadan kaldırmak için Needion.com bazı öneriler vermektedir. Örneğin fiyatlandırma konusunda Needion.com da listelenen "benzer ürünlerin/hizmetlerin fiyatlarını" baz alabilirsiniz.   Serbest piyasada fiyatlar pazarda oluşur. Needion.com’ un da serbest bir pazar olduğu düşünüldüğünde bu doğru bir fiyatlandırma yöntemidir. Bu sayede ürününüzün/hizmetinizin rayiç fiyatı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.  Ürününüzün/hizmetinizin eksiklikleri (hasar, yıpranma, defo vs.) varsa fiyatta indirime gidebilir, emsallerinde olmayan farklı özellikleri ile fiyatını arttırabilirsiniz.

Fiyat bilgileri bölümünde, ilk olarak Needion Komisyonunu belirlediğiniz fiyata ekleyip eklemeyeceğinize karar vermelisiniz. Needion Komisyon tutarı eklenmiş fiyat, sizin belirlediğiniz satış fiyatı + Needion Komisyon tutarının eklenip alıcının gördüğü son fiyattır.

Tek Ürün Ekle seçeneğinde ilanını vereceğiniz ürün/hizmet için öncelikle bir liste fiyatı girmelisiniz. Liste Fiyatı, sizin ürününüz/hizmetiniz için belirlediğiniz ilk fiyattır. İndirim Tipi seçeneğinde; isterseniz İndirim Yok, isterseniz %’li İndirim, isterseniz de Tutar indirimini seçebilirsiniz.  İndirim Yok seçeneği ile Liste fiyatı olarak girdiğiniz fiyat direkt olarak satış fiyatına yansıtılarak kullanıcının gördüğü son şekli alır.  %’li İndirim seçeneğinde girilen liste fiyatı üzerinden yüzde kaç indirim yaptığınızı belirterek, satış fiyatına yansıtabilirsiniz.  Tutar İndiriminde, girilen liste fiyatı üzerinden belirlediğiniz tutar indirimi kadar indirim yapabilir ve böylece satış fiyatını oluşturabilirsiniz.  Girilen Liste Fiyatından sonra belirlenen İndirim Tipleri doğrultusunda Satış Fiyatınız otomatik olarak hesaplanmaktadır.

 
 
 

Benzer makaleler

 

Tags